16 Listopada 2023

Kaszel kennelowy - taka "psia grypa"

Ostatnio mamy mnóstwo psich pacjentów z KASZLEM KENNELOWYM.

Zatem dziś poruszymy ten temat.
Zapewne każdy z Was, drodzy Właściciele, słyszał to hasło, ale oficjalne określenie tej choroby to zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli u psów bądź, o szerszym pojęciu, ZAKAŹNY ZESPÓŁ ODDECHOWY psów.
Sprawcami tej choroby może być niestety wiele WIRUSÓW czy BAKTERII , ale najczęściej są to adenowirus psów typu 2, wirus parainfluenzy typu 2 oraz bakteria o nazwie Bordatella bronchiseptica. 
Jakie są OBJAWY:
➡️psy często mogą przechodzić bezobjawowo chorobę lub z nieznacznymi objawami oddechowymi (np. GORĄCZKA , osowiałość, uporczywy, suchy, napadowy KASZEL prowadzący niekiedy do wymiotów, surowiczy wypływ z nosa (czyli tzw. KATAR), czasem kichanie. Zdarza się również zmieniony dźwięk szczekania lub UTRATA „GŁOSU” przez psa.
➡️im bardziej NASILONE objawy tym większa szansa na POWIKŁANY kaszel kennelowy czyli, wtórnie do zapalenia górnych dróg oddechowych, nadkażenie bakteryjne i w konsekwencji bakteryjne zapalenie oskrzeli i płuc. 
 
Właściciele chorych psiaków często zadają nam pytanie jak długo ich psiak może zarażać - niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi ze względu na zróżnicowanie czynników wywołujących - wirusów czy bakterii. Dlatego przyjmuje się, że NAJBEZPIECZNIEJ, aby chory psiak nie miał kontaktu z innymi czworonogami przez minimum 14 dni od ustępowania objawów choroby.
 
Co możemy zrobić aby ZAPOBIEC chorobie?
➡️najlepiej SZCZEPIĆ!
 
My, jako lekarze staramy się uświadamiać Właścicieli, jakie są zalety szczepień tzw. podstawowych-nieobowiązkowych, PRZED CZYM CHRONIĄ i KIEDY je wykonywać.